Зоната около очите обикновено е първият издайник на възрастта. Фината кожа там е най-податлива на въздействията на всякакви външни фактори, а се повлиява и от мимики, стрес, недоспиване. Уморените отпуснати клепачи и торбичките под очите водят до цялостно влошаване и състаряване на вида на лицето. За тези случаи обаче пластичната хирургия е предвидила блефаропластиката.
Какво е блефаропластика
Тази оперативна корекция е известна още като пластика или повдигане на клепачите. При операцията се коригира увисналата кожа около очите. В зависимост от състоянието на пациента могат да се третират горните клепачи, като се изреже излишната кожа от тях и визуално се повдигнат, или да се премахнат торбичките под очите и да се опъне сбръчканата кожа. При някои случаи е необходима само една от процедурите, за други и двете.
Какви резултати можем да очакваме
Целта на блефаропластиката е постигането на по-естетичен вид на зоната около очите. С премахването на отпуснатата увиснала кожа на горните клепачи и елиминирането на подпухването и бръчките на долните цялото лице добива свежо излъчване и видимо се подмладява. Погледът изглежда по-бодър и по-отворен.
Резултатите са дълготрайни и се запазват в следващите 10 – 15 години (понякога и повече). Вследствие на естественото остаряване на кожата обаче постепенно тя отново започва да се отпуска. В такива случаи е възможно да се прибегне до повторна корекция.
Колко време трае процедурата
Блефаропластиката е сравнително кратка пластична операция. Корекцията на горен клепач става за около 30 минути, а на долен – за до 40 минути.
Какво се случва по време на операцията
Горната блефаропластика може да се извършва при обща или локална упойка. Прави се разрез по естествената гънка над окото. Оттам се премахва излишната кожа и мястото се зашива. Ако е необходимо може да се отстранят и подкожни мазнини, както и да се опънат мускулите.
Пластиката на долния клепач протича под пълна упойка. Тук разрезът е под или зад линията на долните мигли. За да се постигне ефект на намаляване на подпухването, се премахват излишните мазнини. Ако има бръчки, кожата се стяга.
Разрезите и при двете процедури могат да се направят със скалпел или с лазер. Изборът на метод зависи от предпочитанията на хирурга, а резултатите, които се получават при двете техники, са сходни. Според привържениците на скалпела, разрезите от него зарастват по-бързо. Според предпочитащите лазерната блефаропластика, пък кървенето при тази интервенция е по-слабо.
Как протича възстановяването
Зоната около очите е силно кръвоснабдена и склонна към отоци, така че след операция в тази област, заздравяването е бавно. Най-голям дискомфорт се усеща през първата седмица след претърпяната блефаропластика. Тогава са и най-видимите синини и отоци.
През този период носенето на контактни лещи е противопоказно. Те биха могли да създадат не просто дискомфорт на травмираното око, а и да доведат до сериозни проблеми, тъй като всеки натиск или докосване на зоните около разрезите носи риск от инфектиране или от повторното им отваряне. Препоръчително е носенето на слънчеви очила. С тях очите релаксират и по-лесно понасят ярката светлина.
Облекчаващо действат хладните компреси. Добре е да ги прилагате няколко пъти дневно.
Препоръчителната поза за сън през първите нощи е полуседнала – с глава нависоко, подпряна на повече възглавници. Това отново е за по-лесно справяне с отоците.
Подуването постепенно отшумява докъм края на втората седмица след блефаропластиката, след което можете да се върнете към работата и към обичайните си социални контакти.
Окончателните резултати от операцията са видими след около 6 месеца.
Съветите на Vanity.bg
- Подходящи ли сте? Блефаропластиката обикновено е пластична корекция, към която прибягват хора над 40-годишна възраст. Тогава се забелязва тенденцията към загуба на еластичност на кожата и тя започва да увисва. Процедурата обаче е подходяща както за пациенти над тази възраст, така и за по-млади, при които се наблюдават по-ранни признаци на стареене. Към блефаропластика може да се прибегне също и когато пациентът, без значение от възрастта, не е доволен от формата на клепачите си, иска да създаде ефект на по-отворено око или желае да премахне наследствена подпухналост в околоочната зона;
- Остават ли белези? Разрезите се правят в естествените гънки на клепачите и са много трудно забележими след окончателното зарастване;
- Как се избира упойката за повдигането на горен клепач? Обикновено това зависи от практиката на съответния хирург, но можете да обсъдите въпроса и заедно при планирането на операцията. С пълна упойка няма да сте в съзнание и да усетите нищо, но пък с местна ще си спестите гаденето и евентуалния дискомфорт, които често са характерни след излизането от общата;
- Какви са цените? Сумата, която ще е нужна за подобна корекция зависи от типа процедура: дали ще се приложи долна, горна или комбинирана блефаропластика. Има значение още типът упойка, както и ценовата политика на съответната клиника. Често цените започват от 2500 лв.;
- Има ли алтернативи? Ако все още нямате смелост да прибегнете към хирургични методи за повдигане, но искате да подобрите вида на клепачите си, бихте могли да заложите на други възможности за неоперативна терапия, като ботокс или филъри във веждите, както и филъри в зоната на долните клепачи;
- Безопасна ли е? Блефаропластиката обикновено преминава без усложнения, но като всяка операция, и тук има известни рискове: реакция към упойката, кървене, сухота в очите, инфекция, белези. Повечето от тези рискове обаче можете да сведете до минимум, избирайки опитен професионалист, който да проведе процедурата.
Нашият онлайн портал има амбицията да бъде ваш гид в света на естетичната медицина. Тук ще откриете пълна информация за всички съвременни разкрасителни методи, ценни съвети и мнения от пациенти. Направете информиран избор за здравето си с Vanity.bg!&nb
4 Отзива
Влезте в профила си, за да публикувате коментар.
Savy
преди 2 години
Evgeniya
преди 2 години
Valentina
преди 3 години
MariyaPetrova
преди 3 години