IPL Фототерапия
Какво представялва?
Терапията с IPL, или интензивна импулсна светлина, е многостранна и може да повлияе множество кожни проблеми.
Първият апарат за IPL е одобрен от американската Агенция по безопасност на храните и лекарствените средства (FDA) през 1995 г. за лечение на разширени кръвоносни съдове, наречени телеангиектазии. През десетилетията след това терапиите от този тип разширяват обхвата си, като започват да се прилагат при съдови лезии, пигментни лезии и дори нежелано окосмяване.
Днес дерматолозите често ги използват за фотоподмладяване, за да редуцират кафявите петна, резултат от слънчева увреда, както и за да сведат до минимум спуканите капиляри и розацеята.
Апаратът за IPL произвежда дъга от светлинна енергия, която прониква на всички нива на кожата, без да наранява повърхността, така че ако изобщо е необходимо някакво време за възстановяване, то е много малко. Размерът на накрайника на светлинен апарат обикновено е по-голям от на повечето лазери, което позволява бързото третиране на големи зони. Светлинната терапия може да се прилага на лицето, ръцете, шията, гърдите и краката.
Повечето хора имат нужда от няколко курса лечение (често наричано фоторегенерация или фотоподмладяване на лицето, когато целта е подмладяване вследствие увреждане от слънцето), за да видят оптимални резултати. Обикновено те се правят с промеждутък от 3 – 4 седмици.
Плюсове
- Терапията се използва най-добре за третиране на излишна пигментация – помага за намаляване на петната по кожата на зрялата възраст (слънчево лентиго), луничките и мелазмата.
- Също така е ефективна за намаляване на червенината, причинена от спукани капиляри, розацея, както и обща червенина – нещо, на което са способни само няколко други светлинни модалности.
- Обикновено не е толкова скъпа, колкото терапиите с другите служещи си със светлина апарати и лазери, които лекуват същите проблеми. За най-добри резултати обаче са нужни множество курсове.
- Времето за възстановяване е минимално и най-често можете да се върнете към обичайната си рутина веднага след процедурата.
- Рисковете са по-ниски от тези при други светлинни процедури.
Минуси
- Действа най-добре на светъл тен. Меланинът (пигментът) в кожата попива светлинната енергия, така че при мургав и кафяв цвят е по-вероятно да се получат изгаряния и съответно белези. „Прилагането на IPL при афроамерикански тип кожа е предизвикателство – казва д-р Кристофър Уейнър, дерматолог в Тъксън, Аризона. – Обикновено лекувам пациентите с тъмна кожа с топични средства и поредица химически пилинги, преди да използвам лазер или апарати за фототерапия.” Ако кожата е с тен, дори от автобронзиращ лосион, има риск да се получат изгаряния, а те на свой ред да доведат до промени в цвета (да останат по-светли или по-тъмни петна).
- Терапията може да е болезнена, с усещане за остър бодеж или парене. Кожата може да бъде обезчувствена с нанасянето на анестетичен крем преди процедурата.
- Като цяло се смята за по-малко ефективна при отстраняването на нежелани косми, отколкото лазерите.
Как протичат процедурите с IPL?
При първоначалната ви консултация ще се уверят дали сте подходящ кандидат за интензивна импулсна светлинна терапия. Може дори да ви направят тест за поносимост преди това и да ви дадат инструкции какво да избягвате в рамките на до две седмици преди първия ви час за фототерапия. Те може да включват обезкосмяване, добиване на изкуствен тен и излагане на слънце, пилинги и топични кремове, които съдържат ретинол или гликолова киселина. Когато дойде часът за процедурата ви, ще почистят кожата ви и ще я намажат с ехографски гел. И вие, и човекът, който я извършва, ще сложите специални очила за защита на очите. Той ще държи апарата в ръка и ще го мести по повърхността, като ще произвежда светлинните импулси с натискането на бутон.
Някои хора описват усещането като удар от скъсан гумен ластик, макар че д-р Клайн предупреждава, че е възможно да бъде и по-силно: „Може да бъде много горещо и болезнено, ако не бъде нанесен топичен анестетик.”
Продължителността на процедурата зависи от размера на третираната зона, но обикновено е 20 до 30 минути. След приключването ѝ гелът се почиства и понякога се прилага слънцезащита.
Какво да очаквате след IPL терапия?
Има вероятност кожата ви да бъде червена и подута за няколко часа или до края на деня, но би трябвало да можете да се завърнете към обичайните дейности и работата си, като наложите третираните места с лед или студена влажна кърпа, в случай че изпитвате дискомфорт. Ще можете да нанасяте овлажняващи продукти, слънцезащитна козметика и грим веднага след процедурата.
От един до седем дни след това пигментираните петна ще започнат да се надигат – възможно е кафявите места и луничките да заприличат на утайка от кафе – и след няколко дни до седмица да избледнеят, според д-р Клайн. За няколко дни може да чувствате кожата си като изгоряла на слънцето и да имате свръхчувствителност, така че се грижете за нея, докато не заздравее напълно. Избягвайте да я излагате на слънце и през цялото време използвайте широкоспектърна защита с фактор 30 или по-висок.
Съвет: IPL може да обнови кожата ви, но не може да я предпази от остаряване в бъдеще. „След терапия е много важно да се пазите, като ежедневно използвате слънцезащита, с която ще предотвратите фотоувреда в бъдеще” – казва д-р Грегъри Туроуски, чикагски пластичен хирург.
Кога ще видите резултати от терапията с IPL?
Планът за лечение обикновено е плавен и равномерен, тъй като за да се постигнат пълни резултати, се правят множество процедури. Пациентите често виждат известно подбрение на зачервяването в рамките на две седмици след първата процедура, но за да се постигнат значими резултати може да са необходими три или четири процедури, особено при по-тежки тъмни петна.
Странични ефекти
В редки случаи хората получават синини, мехури, промяна в цвета на кожата, увеличена мелазма и инфекции като странични ефекти.
Д-р Клайн отбелязва, че по отношение на отрицателните странични ефекти истинският риск е от човешки грешки: „Апаратът лесно може да бъде използван неправилно от зле обучен персонал и пациентите да получат изгаряния и евентуално постоянни разлики в цвета на кожата.”
За да избегнете усложненията, проверете дали човекът, при който сте избрали да се подложите на терапия, има солиден брой доволни пациенти с добри резултати – и се погрижете да нямате тен преди това.
Как се различават терапиите с IPL и лазерните терапии?
Докато повечето лазерни терапии си служат с усилена светлина, като излъчват насочен сноп с постоянна дължина на вълната, терапиите с IPL използват широкоспектърна видима светлина с множество дължини на вълните и образно казано рисуват с широка четка по кожата.
Според д-р Клайн благодарение на това IPL „може да атакува няколко различни кожни проблема едновременно, като например кафяви петна и червени участъци, докато лазерите – като насочен лъч с определена дължина на вълната – са способни да атакуват само един проблем, например кафявите петна или червенината, и т.н.”
Светлината при фототерапията също така е по-разсеяна, така че може да лекува кожата ви, без да уврежда горния слой, а това означава по-бързо възстановяване.
Отстраняване косми с IPL срещу лазерна епилация: Каква е разликата
Интензивната импулсна светлина се прилага и за епилиране, но не е така мощна, както лазерната терапия. „Може да се използва за това, но определено не е най-ефективният метод за отстраняване на косми – казва д-р Клайн. – Резултатите не са дългосрочни и тъй като нивото на енергията е по-ниско, има и данни за случаи, в които дори е стимулирала растежа на космите на места, където преди не е имало.”
Едно изследване от 2016 г. обаче, което обхваща 10 души с различни типове кожа, сравнява резултатите от импулсната светлина и от два различни лазера и установява, че между IPL с червен филтър, с жълт филтър, диоден лазер на 810 nm и александритен лазер на 755 nm няма „статистически значима разлика в ефективността между четирите различни светлинни уреда.”
Има множество нескъпи апарати за IPL за епилация в домашни условия на пазара. Ефективността им варира, така че ако интересувате да купите домашен епилиращ апарат от този тип, прегледайте потребителските отзиви и преценете внимателно вариантите.
Колко струва терапията?
Средна цена: 100 лв.
Цените варират въз основа на размера на третираната зона и броя на курсовете на лечение. В зависимост от тежестта на лекувания проблем, за да видите пълни резултати, ще ви трябват между една и шест процедури (с паузи от по 4 – 6 седмици между тях).
Алтернативи на IPL
Лазерите си служат с определена дължина на светлинните вълни, които са насочени към пигментите или хемоглобина (червените белтъци в кръвта) и изличават тъмни петна, премахват космите и намаляват червенините.
Химическите пилинги използват киселинен разтвор, за да ексфолиират увредените горни слоеве на кожата и да разкрият по-здравите отдолу, като изравняват тена и намаляват фините линии и бръчките.
Микродермабразиото се извършва с уред, който внимателно отстранява горния слой на кожата, като по този начин я освежава и изравнява цвета ѝ.
3 Отзива
Влезте в профила си, за да публикувате коментар.
преди 2 години
преди 2 години
преди 3 години