Какво е зъбна коронка?
Зъбната коронка е защитно покритие, обикновено направено от порцелан, керамика, метал или пластмаса, което се използва за защита или подобряване на здравината и външния вид на зъба. Кой е най-подходящият за вас материал за зъбна коронка зависи от това кои ваши зъби се нуждаят от коронки и каква е степента на тяхното увреждане.
Слагането на зъбна корона е неинвазивна, нискорискова процедура. Веднага ще можете да се върнете към своята рутина, включително миене на зъбите с четка и почистването им с конец.
Заедно със зъбните мостове, фасетите и бондингът, зъбните коронки са част от преобразяването на усмивката.
Предимства
- Неметалните зъбни коронки могат да изглеждат като истински зъби.
- Някои видове, а именно пластмасовите коронки, са относително евтини.
- Процедурата по поставяне на зъбни коронки е неинвазивна и безболезнена.
- Коронката може да предотврати по-нататъшно увреждане на зъб, който е започнал да показва признаци на рушене.
Недостатъци
- Зъбът с нова коронка може да бъде чувствителен или болезнен.
- Зъбните коронки не са постоянни.
- Има малък риск от развитие на алергична реакция към материала на короната.
- Коронките могат да се счупят и ако трябва да се „ремонтират“, ще имате допълнителни разходи.
- Методите за избелване не могат да избелят коронките, което може да доведе до несъответствие в цвета на вашите зъби. Избелването на зъбите преди да си сложите коронка може да помогне за предотвратяване на този проблем.
Видове зъбни коронки
Има няколко различни вида коронки, които вашият зъболекар може да ви препоръча в зависимост от цялостното ви дентално здраве, включително здравето на вашите венци, състоянието на естествените ви зъби и структурата на зъбите ви.
- Металните корони могат да бъдат направени от метални сплави, включително злато, паладий, никел или хром. Те са особено добри да издържат на усилията в устата ви – като отхапване и дъвчене, така че са устойчиви на счупвания и издържат най-дълго от всеки тип корона. Те изискват да се премахне само малка част от зъба.
- Порцелановите корони изглеждат най-естествено, но са скъпи. Те са и по-твърди от емайла, така че всъщност могат да причинят значителни щети, ако изтъркате зъбите си.
- Керамичните корони днес са по-здрави от порцелановите от миналото, но изцяло керамичните корони са по-малко издръжливи от изцяло металните или комбинираните – от порцелан и метал.
- Пластмасовите корони са най-евтиният вариант, но те са и по-малко издръжливи и трябва да се сменят по-често. Всъщност пластмасовите коронки се считат за временни.
- Цирконийът е по-нов материал. Може да се оцветява, за да изглежда като истинските зъби, но не осигурява естествен вид, поради което не се използва често при коронки за предните зъби. Някои зъболекари комбинират циркония с покритие от порцелан, за да постигнат по-естествен вид. Тъй като циркониевите коронки са по-нови, все още няма дългосрочни проучвания върху приложението на този материал.
Разлика между зъбните коронки и фасетите
Зъбните фасети са тънки, изработени по поръчка плоскости, които се поставят върху съществуващи зъби по козметични причини – напр. скриване на пукнатини, петна, пролуки, криви зъби и къси или износени зъби. Резултатът е красива, хармонична усмивка с подредени и изглеждащи естетвено зъби. Подобно на коронките, фасетите могат да бъдат направени от порцелан, керамика или пластмаса.
Когато обмисляте поставянето на коронка или фасети, имайте предвид, че коронките са по-трайни и обхващат целия зъб. Коронките се използват за възстановяване на формата, размера и външния вид на зъба, докато фасетите се залепват само за предната му повърхност. Kоронките и фасетите могат да се комбинират, за да се получи красива, сияйна усмивка.&nb
Какво представлява зъбната коронка върху имплант?
Коронката, заедно с импланта, върху който се поставя, заместват липсващ зъб. Този тип възстановяване може да замести липсващия зъб от корена до короната – така имплантът изглежда и функционира като естествен зъб. Това е естествен, дълготраен метод за заместване на липсващ зъб.
Каква е разликата между зъбна коронка и зъбен мост?
Зъбният мост запълва празнините, създадени от липсващи зъби, с един или повече изкуствени зъби. Мостът представлява поставяне на зъбни коронки върху естествени зъби от двете страни на дупката (наречени опорни зъби), като между тях има изкуствени зъби. Мост може да се постави и върху зъбни импланти.
Какво се случва по време на поставяне на зъбна коронка?
Поставянето на коронка обикновено изисква две посещения при зъболекар. По време на първата среща вашият зъболекар ще прецени здравето на вашия зъб. Той ще умъртви зъба, ако е необходимо, и ще го изгради, ако е твърде крехък или счупен.
Зъболекарят ще вземе отпечатък на зъбите ви, който ще изпрати в зъботехническа лаборатория, където ще ви бъде направена персонална постоянна коронка. Междувременно зъболекарят ще постави временна корона като заместител до второто ви посещение.
При втората среща зъболекарят ще свали временната коронка, а после със специален свързващ агент ще закрепи коронката.
Ако вашият зъболекарски кабинет разполага с машина CEREC и триизмерен скенер и принтер за вашите зъби, цялата процедура може да се извърши в едно посещение. Машината сканира устата ви и произвежда персонализирана корона, която точно пасва на зъба ви.
Как се закрепват зъбните коронки?
Зъбните коронки се поставят върху подготвения зъб или имплант, като се използва свързващ цимент. Свързващият цимент се прикрепва към пънче, направено или от неръждаема стомана, или от естествения дентин на вашите зъби. Според проучване използването на дентин като пънче на свързващия цимент спомага за елиминиране на фрактурите по време на лечение на коренов канал.
Друго проучване установи, че керамичните коронки, свързани с дентин, „показват много благоприятни характеристики“. Те включват естетически приятно сливане с венците и по-нисък риск от увреждане на пулпата (абсцес).
Болезнено ли е поставянето на зъбните коронки?
Болката в зъбната корона в деня на процедурата е често срещана, но трайните проблеми или дискомфорт на зъбната коронка трябва да бъдат проверени от вашия лекар. Нивото на дискомфорт зависи от вида на коронката, която ви поставят, и от състоянието на увредения зъб. Всяко място, върху което се работи, ще бъде обезболено с местна упойка.
Каква е продължителността на живот на зъбните коронки?
Зъбната коронка трябва да има продължителност на живот от 5 до 15 години, в зависимост от вида на използвания материал и вашите практики за хигиена на устната кухина.
За да удължите живота на короната си, избягвайте да гризете ноктите си, да отваряте опаковки със зъби, да дъвчете твърди храни и да стискате зъбите си през нощта (този проблем може да бъде адресиран със специални шини).
Как трябва да се грижите за зъбните си коронки?
Зъбната коронка не изисква специални грижи, но зъбът под коронката все още трябва да бъде защитен от кариес и заболявания на венците. Добрата практика за здраве на устната кухина е да миете зъбите си поне два пъти на ден и да ги почиствате с конци всеки ден, като обръщате особено внимание на областта на короната и линията на венците. Ако имате порцеланови коронки, избягвайте да ядете или дъвчете много твърди храни, за да предотвратите напукване.
Колко струват зъбните коронки?
Средна цена: 250 лв.
Диапазон: 200 – 380 лв.
Стойността на зъбните коронки зависи от броя на коронките, от които се нуждаете, необходимата подготвителна работа и материала, от който е изработена короната, както и нивото на опит и местоположението на вашия зъболекар.
1 Отзива
Влезте в профила си, за да публикувате коментар.
преди 3 години