Ако сте чували за "животопроменящите" свойства на ретинола и витамиц Ц, но не сте съвсем наясно какви са тези чудодейни съставки и каква е разликата между тях, не сте сами. И двете са нашимели (и доказани, можем да добавим) съставки в грижата за кожата, които предлагат много ползи в битката със стареенето, но научното обяснение за действивето на всяка от тях е разлиично.
Какво е ретинол и как действа
Проучвайки как да се грижите за кожата си, вероятно сте попадали на думи като ретинол, ретиноид и Retin-А. Те звучат сходно, което може да доведе до объркване.
„Ретиноиди е общ, събирателен термин за всички топични продукти, съдържащи производно на витамин А” – обяснява нюйоркската дерматоложка д-р Шари Марчбайн. Те са достъпни както в свободна продажба, в козметични продукти, така и с рецепта от вашия лекар. Вторите включват третиноин (ключовата съставка в Retin-A и Renova) и тазаротен.
Най-разпространените ретиноиди в кремове и серуми в свободна продажба са ретинол и ретинил палмитат, „като ретинолът е по-силен и ефективен от ретинил палмитата” – казва д-р Марчбайн.
За целите на тази статия ще се съсредоточим върху ретинола.
Като цяло ретинолът помага за отпушване на порите; стимулира производството на колаген и така намалява фините линии; ускорява обновяването на клетките, което изглажда кожата; и изравнява тена. „Смятам, че е станал много популярен, защото от всички топични съставки, поддържащи младостта на кожата, ретинолът отстъпва само на слънцезащитата по доказани способности в борбата със стареенето – и се ползва от десетилетия, така че имаме много данни в подкрепа на ефикасността му” – казва нюйоркската дерматоложка д-р Хадли Кинг.
За разлика от витамин C, ретинолите „са от голяма полза и в лечението на акне, особено комедонно акне [т.е. с черни и бели точки] – казва д-р Джоди Лъвийн, друга нюйоркска дерматоложка. – Витамин C е полезен за кожата... [но] не е така ефективен за синтеза на колаген и спирането на процесите на стареене като ретинола.”
Какво е витам C и как действа
Витамин C, известен и като аскорбинова киселина, е антиоксидант и неутрализира свободните радикали (замърсяването, дима, UV лъчите), способни да разрушат колагена в кожата ви и да причинят видими признаци на стареене. „Като цяло, серумите с витамин C помагат за предпазване от ефектите на UV лъчите [но не са слънцезащита], намаляват появата на лунички и петна, подобряват структурата на кожата, противодействат на образуването на нови бръчки и смекчават вече съществуващите” – казва д-р Лъвийн.
В същото време има смисъл да не го захвърляме, когато слънцето намалее, а температурите паднат. „Изглежда, че витамин C действа благотворно и на суха кожа и ускорява зарастването на рани, но са нужни още изследвания” – казва д-р Кинг.
Кога - кое да прилагам
Тъй като витамин C участва в защитата на кожата от вредните ефекти на UV лъчите и свободните радикали, е препоръчително да се нанася сутрин. Ретинолът, от друга страна, може да усили чувствителността на кожата към светлината, затова дерматолозите съветват той да се прилага вечер. Въпреки това „няма проблем те да се използват едновременно, освен ако не сте с чувствителна кожа и двете заедно усилват дразненето” – казва д-р Лъвийн.
Д-р Кинг отбелязва, че съществуват и притеснения, че киселото pH, необходимо за абсорбирането на витамин C, е вредно за ретинола, но са нужни допълнителни изследвания. Според поне едно проучване ретинолът запазва свойствата си в комбинация с витамин C, а други „показват, че комбинирането на ретинола с витамин C или друг антиоксидант може да го стабилизира” – казва тя.
За какво трябва да внимавам в продуктите с ретинол и витамин
Когато търсите продукт с ретинол, гледайте той да съдържа и овлажняващи съставки, които да противодействат на изсушаването, типично за него. „При продуктите с капсулирана формула на ретинола дразненето е сведено до минимум, тъй като той се освобождава в кожата постепенно и за дълъг период от време” – казва д-р Марчбайн.
Когато използвате ретинол, д-р Марчбайн препоръчва „техниката на сандвича”: на измито лице се нанася овлажняващ крем, след това доза ретинол с размерите на грахово зърно и накрая още един слой овлажняващ крем. „Според изследванията този базов слой овлажняващ крем не разрежда ретинола, нито намалява ефикасността му, а повишава поносимостта” – казва д-р Марчбайн. Д-р Лъвийн препоръчва да избираме продукти, чиято главна активна съставка изрично е ретинолът, а не негово производно. „За дори още по-голяма ефикасност използвайте ретиноид с рецепта от лекар” – казва тя и препоръчва всички продукти с третиноин 0,025%, като Tretinoin Cream 0,025% на Obagi.
Силните серуми с витамин C са достъпни и без рецепта, но съхраняването им за дълго време не е толкова лесно. „Стабилността на витамин C в разтвори е притеснителна, защото той постепенно се разпада при излагане на въздух, топлина и светлина – обяснява д-р Кинг. – Стабилността му може да се повиши с добавяне на други антиоксиданти (като ферулова киселина), така че търсете аскорбинова киселина, съчетана с други антиоксиданти, и опаковка, която защитава разтвора от въздух и светлина.” Например: опаковки от тъмно стълко, ампули, които помагат за запазване целостта на формулата, и плътно затварящи се шишенца. Един изпитан фаворит, който отговаря на горните критерии е Ferulic на SkinCeuticals.
ПС: Някои от споменатите в статията продукти не могат да бъдат намерени на българския пазар.