Защо зъбите пожълтяват?
Знаменитостите и топ моделите може и да имат перлено бели зъби, но усмивките на повечето обикновени хора са доста по-тъмни. Това обаче не трябва да ви изненадва. Много неща могат да повлияят на цвета и оттенъка на зъбите ви и да им придадат онзи ужасен жълтеникав цвят, заради който избягвате усмивките, особено когато носите онази бяла тениска, в сравнение с която зъбите ви имат цвят на сено.
Общоприетият нормалнен цвят на зъбите е белия или жълтеникаво-белия.
Причините за промяна на цвета на зъбите могат да бъдат разделени на две основни категории: външни и вътрешни. Пожълтяването може да бъде причинено и от широк спектър здравни причини - от употребата на някои лекарства до неправилното миене на зъбите.
Кои са външните фактори, които влияят на цвета на усмивката ви?
Външните фактори са тези, които са свързани и засягат повърхността на емайла - твърдия, най-външен слой на зъбите. Лошата новина е, че зъбният емайл лесно променя цвета си, добрата е, че петната върху него обикновено могат да бъдат отстранени или коригирани.
Причина №1 за пожълтяването на зъбите е начинът на живот. Пушенето и пиенето на кафе и чай са най-страшните ви врагове в борбата срещу пожълтяването. Катранът и никотинът в тютюна причиняват жълтеникави петна по повърхността на зъбите, при пушачите.
Основното правило е, че храна или напитка, които могат да оставят неприятно петно на дрехите ви, могат да оцветят и зъбите ви. Ето защо храните и напитките с тъмен цвят, например червено вино, кола, шоколад, сосове (соев сос, балсамов оцет, сос за спагети и къри сос) могат да променят и цвета на зъбите. В допълнение, някои плодове и зеленчуци - като грозде, боровинки, череши, цвекло и нар - имат същия потенциал. Причината е, че тези храни и напитки съдържат много от т.нар. хромогени – вещества, който произвеждат пигменти, които от своя страна се „закачат“ за емайла на зъбите.
Киселите храни и напитки подпомагат процеса, защото разрушават емайла и така пигментите по-леснo се задържат за зъбите. Танините във виното и в чая имат същото действие. За тези от вас, които обичат чай обаче имаме и добри новини - добавянето на мляко към чая намалява вероятността зъбите ви да пожълтеят, защото протеините в млякото неутрализират действието на танина.
Недостатъчната грижа за зъбите, неправилното и краткото им миене и почистване и нередовното почистване на зъбен камък също подпомага задържането на петната върху емайла, натрупването на плака, и в крайна сметка – промяната в цвета на усмивката ви.
А кои са вътрешните фактори, които водят до промяна на цвета на зъбите?
Вътрешните петна се появяват вътре в зъба, в т.нар дентин (твърдата част на зъба), което прави тези петна по-трудни за отстраняване. Вътрешните петна могат да бъдат причинени от множество лекарства. Например, приемът на антибиотиците тетрациклин или доксициклин при децата под 8 години (или докато зъбите още не са развити) прiдава на зъбите кафеникаво-жълт цвят. Жените, които приемат тетрациклин след четвъртия месец от бременността или докато кърмят, рискуват обезцветяване на зъбите на бебето им.
При възрастните, използването на вода за уста, съдържаща хлорхексидин, (съединение, което намалява бактериите и лекува възпалението на венците, или гингивит), може да причини кафяво оцветяване на зъбите. Лекарството за акне миноциклин, производно на антибиотика тетрациклин, също оцветява зъбите.
Химиотерапията и лъчетерапията в областта на главата и шията също може да доведат до типични петна. Дори някои сравнително често срещани лекарства, като антихистамини, антипсихотици и лекарства за кръвно налягане, в някои случаи предизвикват пожълтяване.
Въпреки че флуорът е полезен за зъбите, защото укрепва емайла и предотвратява кариесите, в твърде големи дози влияе зле на цвета на усмивката ви. Флуорозата, която е резултат от прием на прекомерно количество флуор, води до бели ивици или кафяви петна по зъбите. Този проблем е особено сериозен в райони, където питейната вода съдържа високи нива на флуор. Свръхприемът на този минерал може да дължи на някои хранителни добавки или на използването непрескъснато на една и съща вода за уста и паста за зъби с добавен флуор.
Стоматологичното лечение с някои материали също може да потъмни цвета на зъбите, особено пломбите от амалгама. Тя придава на зъба сиво-черен оттенък.
Други причини, които освен вътрешните и външните фактори, влияят на цвета на усмивката ви:
Сред другите причини, тези, на които трябва да обърнем внимание са наследствеността, възрастта, някои заболявания и наранявания.
Склонността на зъбите към пожълтяване се дължи основно на гените ви. Dentinogenesis imperfecta и amelogenesis imperfecta са две наследствени състояния, които причиняват неправилно развитие на зъбите и могат да доведат до промяна на цвета им. С гените могат да бъдат обяснени и разликите в цвета на емайла между хората. Някои хора просто са късметлии и да родени със зъби, които изглеждат по-бели в сравнение със зъбите на други не-толкова големи късметлии. Част от това е свързана с дебелината на емайла на зъба. Ако имате тънък слой емайл, цветът на зъбите ви ще е по-близък до естествения жълтеникав цвят на дентина.
С напредването на възрастта цветът на зъбите ви може да потъмнее, защото външният слой на емайла изтънява. Най-добрата защита срещу това е собствената ви слюнка. Достатъчното количество слюнка „измива“ храната и плаката от зъбите. Важна роля има и набавянето на правилното и достатъчно количество флуор. Това означава, че миене по два пъти на ден с флуорирана паста за зъби и консултации с лекар при сухота в устата би трябвало да предотвратят изтъняването на зъбния емайл и да забавят процеса на пожълтяване.
Различни болести също оказват влияние на цвета на зъбите ви. След висока температура заради инфекция усмивката ми може да пожълтее. Същият ефект има и тежка неонатална жълтеница.
Паданията или спортни травми в детството могат да нарушат образуването на зъбен емайл, в период когато постоянните зъби на децата все още се развиват. Това води до посивяване на зъбите. Наранявания, които засягат нервите или счупване на зъбите при възрастни, също могат да доведат до промяна в цвета на зъбите. В допълнение, хората, които много често скърцат със зъби изтриват външния слой на емайла и откриват жълтеникавия дентин под него.
Най важният въпрос: какво да направим, за да се предпазим от пожълтяване или да го премахнем, ако вече е факт?
Най-добрият начин да запазите цвета на зъбите си е да спрете пушенето (или да не започвате) и да обръщате повече внимание на това, което ядете и пиете. Добрата зъбна хигиена също е задължителна, както и редовните (най-малко 2 пъти годишно) посещения при зъболекар.
Най-лесното лечение е когато жълтите зъби са резултат от ниска хигиена на устната кухина. Почистването на натрупаната плака (повърхностен филм от бактерии, който се образува по зъбите) и зъбен камък (втвърдена зъбна плака) избелват зъбите ви. Почистването на плаката и камъка е изключително важно не само за по-блестящата усмивка, но и за по-здрави зъби по принцип. Най-добре е зъбите да се почистват редовно от професионалист, защото това ще помогне за премахване на оцветяването им.
Консумацията на определени напитки през сламка ще намали до минимум времето, през което течностите са в контакт с зъбите. Опитвайте възможно най-често да изплакнете устата си с вода след консумация на цветни храни или напитки, ако не можете да си измиете зъбите с четка.
Ако не сте доволни от цвета на зъбите си, консултирайте се със зъболекар. Има много процедури, които могат да направят усмивката ви ярка и блестяща. Прочетете за най-често използваните методи за избелване тук.