Красотата е в пропорцията, но защо?
Какво прави едно лице красиво и едно тяло естетично и привлекателно? Големи очи, красива усмивка, развита мускулатура – са все популярни отговори на този въпрос. И все пак при наличието на тези фактори някои хора ни изглеждат по-красиви от други.
Какво ни прави красиви е въпрос, който е вълнувал още древните гърци. Преди повече от 2500 години в Древна Гърция е открита пропорцията, която прави всичко около нас красиво. Тази пропорция е равна на 1,68 или числото Фи (кръстено на Phidias математикът и скулптор, който изпозвал тази пропорция, извайвайки своите скулптури).
От периода на Ренесанса художници като Ботичели и Леонардо да Винчи са използвали златната пропорция в скицирането на своите картини, като Монализа и Раждането на Венера.
Златната пропорция или златното сечение, перфекната пропорция може да бъде открита навсякъде в природата, в архитектурата, в изкусвтото, в дизайна. Добрите пластични хирурзи използват златната пропорция в своята работа, за да дадат на пациентите си най-добрият и естествен краен резултат. Златната пропорция трябва и да е един от факторите, които да вземете в предвид преди да се подложите на корекция. Често виждам и чувам негативни коментари относно момичета (най-често) подложили се на дадена корекция и винаги в основата е: “изглежда изкусвтено”. Човешкото око улавя нещо нередно в пропорции, които не само, че не изглеждат естествено, но и са далеч от 1,68.
За по-добро добиване на представа къде търсим златната пропорция в лицето:
разстоянието от върха на носа до средата на устните към разстоянието от средата на устните до края на брадичката = 1,68
разстоянието от началото на челото при основата на косата до началото на горния клепач към разстоянието от най-горната част на веждата до долния клепач = 1,68
размера (дебелината) на горната устна към размера на долната устна = 1,68 (освен ако не искаме да постигнем ефекта “Bratz” кукла или патешки устни)
Златната пропорция се взима в предвид и в спортове като бодибилдинг, където се търси развито, мускулесто и симетрично тяло. Преценявайки кое е симетрично, златната пропорция е гравирана в ума ни, без да го осъзнаваме. Вземайки решения за промяна на външния си вид обаче, е важно да бъдем обективни, защото повече процедури, пластични или естетични, имат дълготрайни последствия.
Търсенето на съвършенство или подобрение само по себе си не е нещо лошо и е естествено за нас, като човешки същества. Трябва единствено да разбираме какво е съвършенство и как можем да го постигнем. Аз вярвам, че е възможно да бъдеш най-добрата, най-съвършената си версия ако си Информиран, Упорит и ако Обичаш себе си.