Мазна коса
Защо косата се омазнява и кога можем да я причислим към типа „мазна“? Има ли начин да ограничим прекомерното производство на себум? Вижте всичко за мазния скалп тук!
Какви са причините за омазняване на косата
Омазняването е естествен защитен механизъм на тялото. Мазнина (себум) се произвежда в жлези, които се намират по кожата на цялото тяло. Тяхното производство помага за запазването на кожата и косата здрава. В противен случай те се изсушават прекомерно – кожата става болезнена, склонна към набръчкване и напукване, а косата – суха и чуплива.
Когато производството на себум обаче е в свръх количества, се получава обратен ефект. В комбинация с потта и замърсяванията във въздуха, с които се срещаме всекидневно, засиленото омазняване води до лъщяща кожа, склонна към запушване на порите и образуване на пъпки, плюс мазна коса, която винаги изглежда сплъстена, на клечки и мръсна.
Какво предизвиква анормалното омазняване на скалпа? Тук сме изредили основните причини:
- Себореен дерматит. Себорейният дерматит, е известен още като пърхот. Това състояние раздразва и възпалява кожата на скалпа. В зоните с повече мастни жлези се образуват розови възпалени места, които се белят и произвеждат малки люспички. Пърхотът засяда между космите или попада върху раменете и придава изключително неестетичен вид на косата. Себореята може да е генетична или да е страничен ефект от конкретно лечение, заболяване или алергична реакция към нещо;
- Акне. Кожата на тялото е едно цяло. Ако по лицето и други части тя е склонна към омазняване, то твърде вероятно е това да важи и за областта на скалпа. Ако кожата произвежда твърде голям обем себум, това ще се отрази и на вида на косата, особено ако имате доста пъпчици по челото;
- Кожни заболявания. Състояния на кожата, като екзема и псориазис, също се отразяват на омазняването на скалпа. Те са свързани с дисфункция на имунната система и трябва да се търси лечение;
- Генетична заложеност. Генетиката оказва влияние върху това колко гъста ще е косата, дали ще е права или къдрава, какъв ще е цветът ѝ, както и разбира се – върху това дали омазняването ѝ ще е по-бързо или по-бавно. При някои хора просто типът коса е по-мазен и това се предава по наследство;
- Често миене. Омазняването може да е причинено и от вашите действия. По принцип миенето е начин косата да изглежда чиста, здрава и суха. Ако обаче прекалено често я миете, се постига обратният ефект. Скалпът се опитва да възстанови обичайния си мастен баланс и започва да произвежда повече себум и се омазнява по-бързо;
- Неправилни продукти. Няма как да миете косата само с вода – водата не отмива добре мазнините. Ясно е, че ви е нужен шампоан, но ако използвате неподходящ за своя тип коса шампоан или балсам, това също би могло да ускори процеса.
Кога се появява
Омазняването на косата може да бъде по-силно през пубертета, когато често се наблюдава свръхпроизводство на себум и кожата става по-мазна. Може да се забележи също като съпътстващ симптом на някои хормонални промени, включително през бременността.
Има значение и сезонът. През летните месеци омазняването е по-силно, тъй като жлезите произвеждат повече себум. Те се активизират допълнително и при по-силна физическа активност на тялото – при спорт скалпът се омазнява по-лесно.
Какво е лечението
Както споменахме, неправилната грижа е в състояние да направи косата по-мазна и с недобър вид. Обратното обаче също е валидно – правилните продукти и всекидневни практики оказват съществено влияние върху вида на прическата ви.
Козметика
При всяко миене обичайно се ползва шампоан и балсам. Хората със скалп, склонен към омазняване обаче често пропускат балсама, защото той би могъл да накара косата да изглежда по-сплъстена. Ако обаче косата ви е дълга, вероятно балсамът ви е нужен, за да предпази връхчетата от заплитане. В такъв случай, използвайте го само за тях – нанасяйте го ограничено на връхчетата, но не и в корените.
В състава на продуктите, които избирате (шампоани, балсами и маски) е добре да присъстват съставки, като:
- Алое вера – натурален лек срещу пърхот, има свойството да ограничава възпаления и раздразнена кожа;
- Масло от чаено дърво – антисептик, който контролира бактериални и гъбични натрупвания. Използва се и срещу акне – действа успокояващо на епидермиса;
- Салицилова киселина – разбива мастните клетки;
- Ехинацея и градински чай – освежават кожата, почистват мъртвите клетки от скалпа, освобождават порите;
- Цитрусови масла – снабдяват с витамин С, действат прочистващо и детоксикиращо.
Домашни рецепти
Сред съветите за лечение на омазняване неминуемо ще се натъкнете и на рецепти за домашни маски. Сред продуктите, присъстващи в тях, са масло от мента, масло от чаено дърво, алое вера, ябълков оцет. За маслата имайте предвид, че бихте могли да добавите няколко капки от тях и към готова фабрична маска, за да подсилите ефекта ѝ.
Що се отнася до ябълковия оцет, той се препоръчва като средство за изплакване след миене на косъма. Важно е обаче да е разтворен във вода, както и след използването на разтвора, да изплакнете още веднъж, но този път само с топла вода. Причината за второто изплакване е, че киселината в оцета би могла да раздразни евентуални кожни проблеми, като екзема и псориазис.
За ресането и стилизирането
Имайте предвид, че прекалено честото ресане разнася мазнината от скалпа по дължината на косъма, така че не прекалявайте с него. Редовното изправяне има същия ефект – сешоарът и машата имат изсушаващо действие и порите произвеждат нов себум за компенсация.
one
Защо косата се омазнява и кога можем да я причислим към типа „мазна“? Има ли начин да ограничим прекомерното производство на себум? Вижте всичко за мазния скалп тук!